Sukces diety białkowej

Świat dietetyki jest fascynujący. Możemy znaleźć dietę absolutnie dopasowaną do naszych potrzeb- łącznie z dietą czekoladową. Jednak, aby dieta zgromadziła grono zwolenników, musi być przede wszystkim skuteczna. Dieta Dukana to nie jest już popularna dieta- powoli staje się to dietetyczną religią dla osób, które chcą zrzucić dużo kilogramów w stosunkowo krótkim czasie. Jednak czy tak szybkie efekty nie niosą ze sobą żadnych konsekwencji? Z pewnością tak, w końcu dieta Dukana polega głównie na spożywaniu białka- które to ma być głównym źródłem energii. Przy krótkim stosowaniu diety, nie mamy się czego obawiać, jednak kiedy dieta Dukana przekracza rok (mowa o drugiej fazie) należy się koniecznie przebadać. Tak duże ilości białka w diecie mogą prowadzić do zakwaszenia organizmu lub kamieni w nerkach i innych przykrych konsekwencji.

Dieta Dukana dzieli się na 3 fazy- I uderzeniowa- trwa stosunkowo najkrócej (nie można stosować jej dłużej niż 10 dni) polega na spożywaniu prawie wyłącznie białka- nabiał, mięso chude i jajka. W tej fazie nie można sobie pozwalać na zbyt wiele ekstrawagancji, jednak aby już po 2 dniu dieta się nie znudziła, można korzystać z takich produktów jak otręby owsiane, cebula, przyprawy. Zdecydowanie najcięższa faza, ale też przez ten okres czasu najszybciej gubimy kilogramy. II faza diety Dukana pozwala nam na wprowadzenie warzyw. Generalnie chodzi o to, by unikać węglowodanów, dlatego też różnego rodzaju owoce, makarony, ryże, ziemniaki i inne źródła cukrów należy całkowicie wyeliminować z diety. II fazę stosuje się tak długo, aż osiągnie się pożądany efekt. III faza natomiast to już przyzwyczajenie do nowego stylu życia. Do diety można wprowadzić różne węglowodany jednak z zastrzeżeniem by nie były to węglowodany proste. Nie należy również spożywać węglowodanów w dużych ilościach. Raz w tygodniu można pozwolić sobie na Obiad Mistrzów- podczas tego posiłku można pozwolić sobie absolutnie na wszystko, ale bez dokładek.

Należy pamiętać jednak, że dieta Dukana nie jest wskazana dla osób, które regularnie uprawiają sport. Niestety dieta nie dostarcza zbyt dużo energii, zatem nie poleca się prowadzenia zbyt aktywnego trybu życia, ze szczególnym uwzględnieniem fazy I. Decydując się na dietę białkową należy zapytać swojego lekarza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do tego rodzaju diety. Przede wszystkim kobiety w ciąży i kobiety karmiące powinny od razu zrezygnować z pomysłu tej diety. Organizm musi być silny i musi dostarczać dziecku niezbędnych wartości odżywczych- pozbawiając się źródeł węglowodanów, pozbawiamy ich nasze dzieci, którym energia jest niezbędna do prawidłowego rozwoju. Również osoby ze schorzeniami nerek, nie powinny podejmować trudów tej diety. Nadmierna ilość białka w diecie Dukana, bardzo obciąża nerki, w związku z tym lepiej zastanowić się nad mniej inwazyjną formą diety. Dieta Dukana wymaga wielu wyrzeczeń i jest dosyć inwazyjna dla organizmu, jednak znajduje wielu zwolenników, dzięki spektakularnym efektom diety. Jak każda dieta, wymaga ona zdroworozsądkowego podejścia.

You may also like...

Dodaj komentarz