Dieta, którą pokochają Twoje mięśnie

Wiele osób staje w jakimś momencie życia, przed wyborem idealnej dla siebie diety. Wśród miłośników kulturystyki bardzo popularna jest dieta białkowa. Dieta ta jest w pewnym stopniu podobna do popularnej diety Dukana, jednak nie jest aż tak drastyczna. Dieta białkowa zakłada, że główne źródło energii ma stanowić białko, nie wyklucza jednak alternatywnych źródeł jak owoce czy pełnoziarniste produkty. Trzeba z ręką na sercu przyznać, że jest to jedna ze zdrowszych diet, ale jak przy każdej należy być ostrożnym.

Dieta białkowa zakłada, że białko ma stanowić około 50-60% całościowej diety. Stąd dużo w niej białka zwierzęcego pod postacią chudego mięsa, np. piersi z kurczaka, czy mięsa wołowego. Wśród innych źródeł białka poleca się duże ilości jajek, a zwłaszcza białek. Uznaje się, że białko kurze jest najdoskonalszym rodzajem białka zawierającym wszystkie aminokwasy egzo- i endogenne, stąd też jest często wybierane w diecie. Dodatkowo poleca się spożywanie dużych ilości nabiału- białe sery, kefir, maślanka, jogurty naturalne, mleko i inne. Dieta białkowa uczy jednej wartościowej umiejętności- a mianowicie czytania ulotek na produktach. Będąc na tej diecie, zwraca się bardzo dużą uwagę na skład spożywanych produktów. Ważne jest by zaopatrywać się w produktu o obniżonej zawartości tłuszczu, bez sztucznych dodatków oraz cukru. Dieta białkowa zaleca by całkowicie wyeliminować cukry proste, ponieważ to one są odpowiedzialne za przekształcanie energii w tkankę tłuszczową. Jeżeli już mamy dostarczać węglowodany do organizmu, ważne by były to węglowodany złożone, stąd zaleca się by były one jak najbardziej naturalnego pochodzenia. W związku z tym, jeżeli do dania chcemy użyć jakiegoś „zapychacza” zwróćmy uwagę by był on pełnoziarnisty, ponieważ zawiera on węglowodany złożone oraz duże ilości błonnika, który pełni niebagatelną rolę w każdej diecie, wywołując uczucie sytości, zapobiegając tym samym podjadaniu między posiłkami.

Dieta białkowa nie poleca picia alkoholu, ponieważ jest on wysokokaloryczny oraz wywołuje uczucie ssania w żołądku. Alkohol spala się w ogniu węglowodanów, zatem po każdym alkoholowym wypadzie mamy ochotę spożyć coś kalorycznego, tłustego lub słodkiego (stąd ogromna popularność całodobowych budek z kebabem). Jeżeli chcemy by dieta białkowa przynosiła efekty, musimy liczyć się z mocnym ograniczeniem alkoholu, lub całkowitą jego eliminacją z naszego trybu życia.

Dieta białkowa, pomaga budować mięśnie. W końcu to białko jest ich głównym budulcem. Dlatego dieta białkowa cieszy się dużą popularnością wśród kulturystów. Ważnym jest, by odpowiednio bilansować składniki odżywcze, nie zapominając, że organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje zarówno białek, jak i węglowodanów i tłuszczów. Jeżeli mamy problemy z nerkami, należy poważnie przeanalizować, czy aby na pewno nie ma żadnych przeciwwskazań do tej diety dla naszego organizmu. Duże ilości białka, nawet uzupełniane innymi składnikami odżywczymi, mogą w dużym stopniu obciążać nerki, powodując nieprzyjemne skutki uboczne. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety należy skonsultować się ze swoim lekarzem lub dietetykiem.

You may also like...

Dodaj komentarz