Restrykcyjna dieta cud?
Wśród wielu diet dostępnych na rynku, jedna zdobyła wyjątkową popularność. Dieta Kopenhaska, bo o niej mowa, to jedna z trudniejszych a zarazem bardziej efektywnych diet. Niestety nie cieszy się ona dobrą opinią wśród lekarzy. Dieta kopenhaska, nie powinna przekraczać 900 kcal, co zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn jest dawką o prawie połowę niższą niż średnie wymagania organizmu. Dlatego niektórzy lekarze określają dietę kopenhaską, jako dietę wyniszczającą organizm.
Ogólne zasady diety kopenhaskiej opierają się o 3 posiłki dziennie- śniadanie, lunch i obiad. Śniadanie przez większość dni diety składa się jedynie z czarnej kawy z jedną kostką cukru. Już ten posiłek pozostawia wiele do życzenia, ponieważ ogólnie przyjętym jest, że śniadanie powinno być najważniejszą częścią dnia, dlatego powinno obfitować w węglowodany, tymczasem kawa z samotną łyżeczką cukru, raczej nie da nam odpowiedniej dawki energii na cały poranek. Kolejna zasada, jaką wprowadza dieta kopenhaska jest lunch, który jest najbardziej obfitym posiłkiem dnia, ale też nie nazbyt obfitym, przeważnie składa się z kawałka chudego mięsa oraz małej porcji warzyw. Zalecane jest by lunch spożywany był w okolicach godziny 14. Jeżeli chodzi o obiad, czyli bardziej kolację, ważnym jest by spożyć ten posiłek przed godziną 19. Przeważnie ostatni posiłek dnia składa się z kilu plastrów wędliny, jogurtu i kilku liści sałaty. Analizując 13 dniową dietę kopenhaską, nie trudno wyjść z podziwu dla osób, które mimo wszystko decydują się na ten krok. Efekty tej diety są jednak bardzo szybko widoczne. Dieta kopenhaska pozwala nam zrzucić około 7-9 kg w przeciągu niecałych 2 tygodni. Wiąże się to jednak z dużymi wyrzeczeniami, oraz jednym zasadniczym faktem. W tak krótkim czasie organizm, nie jest w stanie pozbyć się tkanki tłuszczowej w takiej ilości- to, co zrzucamy w przeciągu diety kopenhaskiej to tylko i wyłącznie woda.
Dieta kopenhaska nie powinna być stosowana dłużej niż czas jej przeznaczenia- 13 dni. Po przejściu całej kuracji nie zaleca się by stosować ją ponownie, przynajmniej przez kilka miesięcy, ponieważ organizm musi się po tak uderzeniowej diecie lekko zregenerować. Jeżeli chodzi o profilaktykę efektu jojo- należy wyciągnąć pewne wnioski, jakie płyną z tej diety. Należy pilnować godzin posiłków, nie objadać się (po takim czasie żołądek skutecznie się skurcza) oraz ograniczać zużycie soli, ponieważ jest ona odpowiedzialna za zatrzymywanie wody w organizmie.
Dieta kopenhaska zdecydowanie nie powinna być stosowana w okresie ciąży i laktacji, nie jest też polecana dla młodzieży w okresie dojrzewania oraz osób prowadzących aktywny tryb życia. Dieta kopenhaska nie dostarcza odpowiedniej ilości energii, nawet na dosyć spokojny tryb życia, dlatego jeżeli prowadzimy różnego rodzaju aktywność sportową, lepiej jest zastanowić się nad innym rodzajem diety. Jak do każdej diety, również do kopenhaskiej należy podchodzić zdroworozsądkowo i zastanowić się czy nasz organizm jest w stanie poradzić sobie z tak restrykcyjną dietą.